Spółki Grupy Famur

drukuj
Fabryka Zmechanizowanych Obudów Ścianowych FAZOS S.A.

Fabryka Zmechanizowanych Obudów Ścianowych FAZOS S.A.

Kontakt

ul. Zagórska 167, 42-600 Tarnowskie Góry
T: +48 32 285 20 65
F: +48 32 285 29 32

fazos@fazos.com.pl

www.famur.com

FAZOS jest wiodącym w świecie producentem zmechanizowanych obudów ścianowych dla górnictwa, dostarczanych w ramach kompletnych systemów wydobywczych. Dzięki stosowanym rozwiązaniom technicznym sprawdzonych w najtrudniejszych warunkach górniczo-geologicznych, obudowy FAZOS cieszą się utrwaloną i rozpoznawalną marką na globalnym

 

Historia:

Fabryka Zmechanizowanych Obudów Ścianowych FAZOS rozpoczyna działalność produkcyjną w Tarnowskich Górach w lipcu 1974r. Pierwszymi wyrobami są obudowy podporowe na zawał i na podsadzkę płynną.

Trzy lata później zapoczątkowano produkcję obudów osłonowych. W kolejnych latach powstają udoskonalone wersje obudów osłonowych, podporowych i specjalnych, w coraz większym stopniu dostosowanych do trudnych warunków eksploatacyjnych panujących w kopalniach węgla kamiennego.

Już pod koniec lat siedemdziesiątych obudowy produkowane w Tarnowskich Górach eksportowane są do Chin, ówczesnej Czechosłowacji, Australii, a w późniejszych latach do Rosji, Kazachstanu, Ukrainy, Czech i Iranu.

Pod koniec roku 2004 fabryka FAZOS zostaje wcielona do Grupy FAMUR, a dziś jest jednym z największych producentów obudów ścianowych o zakresie wysokości od 0,46 do 6 m wchodzących w skład kompleksów ścianowych Grupy FAMUR.

Spółki grupy